5 Lipiec 2010

V Zawody Pierwszej Pomocy dla Służb Mundurowych w Nowym Targu

Autor: KJ. Kategorie: Aktualnosci .

W dniu 2 lipca br. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, odbyły się już jubileuszowe bo V Zawody Pierwszej Pomocy dla Służb Mundurowych w Nowym Targu.
Organizatorami jak co roku była Maltańska Służba Medyczna Nowy Targ wraz z Komendą Powiatową Policji w Nowym Targu. Zawody już dawno przekroczyły swoim zakresem granice powiatu. Obecnie biorą w nich udział służby mundurowe z Powiatu Nowotarskiego i Tatrzańskiego.
Już od pięciu lat zawody wspiera Starostwo Powiatowe w Nowym Targu wraz z Nowotarskim Magistratem oraz Powiatem Tatrzańskim.
Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Starosta Krzysztof Faber wraz z gospodarzem miejsca panią dyrektor mgr Marią Kopeć, oraz ze strony organizatorów nadkomisarz Marek Karkula wraz z Komendantem MSM Radosławem Jastrzębskim.

W tym roku organizatorzy przygotowali 10 stacji:
Stacja nr 1: Rąbanie Drewna
Poszkodowany (A)
Chłopak – wiek 19 lat, jest po wycięciu wyrostka, wyszedł ze szpitala przed dwoma dniami na własne żądanie. Pomaga ojcu w pracy, tj. rąbaniu drewna, które jest dość ciężkie, co nie zdaje się być dla niego przeszkodą w jego noszeniu. Na skutek tego następuje zerwanie szwów, co skutkuje wytrzewieniem się kiszek. Ból jest ogromny, chłopak traci przytomność, leży na brzuchu.
Poszkodowany (B)
Mężczyzna – wiek 40- 50 lat, rąbie drzewo. Na widok syna, któremu puściły szwy, wypuszcza siekierę z rąk, która spada wprost na jego stopę. Chce koniecznie pomóc synowi. Pomimo towarzyszącemu mu silnemu bólowi podchodzi do syna (a raczej dowłócza się do niego). Palce lewej stopy ma odcięte.
Poszkodowany (C)
Kobieta – wiek 70-75 lat, siedzi na pieńku. Na widok syna i wnuczka zaczyna panikować, krzyczeć. W czasie trwania scenki dostaje zawału. Traci przytomność, ale jest stabilna.

Stacja nr 2 : Melina
Poszkodowany (A)
Zatrucie lekami, rozstrojenie nerwowe – nagłe zmiany nastroju, ból i zawroty głowy, ból brzucha, później traci przytomność, szkło w łydce.
Poszkodowany (B)
Młoda dziewczyna, wzywa pomocy, przeszkadza ratownikom, rany cięte twarzy, rąk i dłoni oraz uda, krwotok, oczopląs, halucynacje, pogłębiający się wstrząs.
Poszkodowany (C)
Przytomny, pod wpływem alkoholu, przeszkadza ratownikom , po chwili wycisza się, odchodzi na bok i dostaje ataku padaczki.
Poszkodowany (D)
Kobieta w ciąży przygnieciona przez szafkę/biurko, nie przytomna. Po ułożeniu w pozycji bezpiecznej zmodyfikowanej odzyskuje przytomność i wtedy bardzo słaba, zawroty głowy, bolący brzuch, obniżony poziom cukru we krwi, skarży się na uczucie głodu, drżą jej ręce, blada.

Stacja nr 3: Śmietnik
Poszkodowany (A)
Starsza kobieta wyszła z domu wyrzucić śmieci i znalazła zawinięte w reklamówkę niemowlę. Nie oddycha, nie reaguje na żadne bodźce. Kobieta już wcześniej chorująca dostaje ataku astmy, jeżeli zespół nie poda jej inhalatora, który ma przy sobie – traci przytomność.
Poszkodowany (B)
Porzucone niemowlę.

Stacja nr 4 : Plac zabaw
Poszkodowany (A)
Dziecko huśtało się na huśtawce, nagle spada. Ma złamanie podstawy czaszki (krwiak okularowy, krew z uszu itd.)
Poszkodowany (B)
Matka z dwójką dzieci poszła na spacer do parku. Dzieci huśtały się na huśtawkach, jedno z nich spadło, ma złamanie podstawy czaszki. Matka wpada w panikę, chce pomóc dziecku, ale nie wie jak. W między czasie drugie dziecko oddala się nie wiadomo gdzie. Jak zespół uspokoi matkę, ona zorientuje się, że drugiego dziecka nie ma.

Stacja nr 5 : Łazienka
Poszkodowany (A)
Prostuje włosy, dochodzi do spięcie i zostaje porażona prądem, jest nieprzytomna, leży w kałuży wody.
Poszkodowany (B)
Po wejściu do tej toalety zespół widzi dziewczynę nieprzytomną siedzącą na podłodze, koło niej jakieś opakowania po lekach. Po chwili dostaje ataku padaczki.
Poszkodowany (C)
Wpada w panikę.

Stacja nr 6: Próba samobójcza (stacja zainscenizowana pod mostem na Czarnym Dunajcu)
Poszkodowany (A)
Mężczyzna dowiedział się o ciężkiej chorobie, chce sobie odebrać życie i podcina żyły.
Poszkodowany (B)
Samobójca wbija mu nóż w klatkę piersiową, następnie go wyciąga. Mężczyzna ma przebite płuco = odma płucna, traci przytomność. Leży tak, że zza krzaków widać mu tylko nogi.

Stacja nr 7: Niepełnosprawni (stacja zainscenizowana pod pieszą kładką na Czarnym Dunajcu)
Poszkodowany (A)
Rzecz dzieje się nad samym Dunajcem. Osoba poruszająca się o kulach próbuje zejść po stromym brzegu do rzeki. Przewraca się i wpada do wody, ale wychodzi z niej o własnych siłach. Przy upadku łamie sobie rękę i uderza się w głowę – ma rozcięty łuk brwiowy i jest splątana.
Poszkodowany (B)
Niewidomy, świadek

Stacja nr 8: Upadek
Między dwiema osobami dochodzi do szarpaniny i jedna spycha drugą ze schodów.
Poszkodowany (A) Uraz miednicy i złamanie otwarte obojczyka. Jest przytomna, ale kontakt jest utrudniony.
Poszkodowany (B)
Panikarz, z przerażenia mdleje.
Poszkodowany (C)
Dziewczyna panikuje ze sie o nią bili, jest na górze, zaczyna szarpać chłopaka na górze a potem zbiega na dół i spada ze schodów. Ma złamanie kości podudzia i połamane, obite żebra. Przytomna, mimo bólu dalej panikuje, krzyczy, chce wstawać i pomóc chłopakowi po upadku.

Stacja nr 9: Testy

Stacja nr 10: RKO

Po długiej i zaciętej walce na podium stanęli:
Miejsce 1: Straż Graniczna z Zakopanego
Miejsce 2: Jednostka Ratownictwa Gaśniczego z Zakopanego
Miejsce 3: Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu
Miejsce 4: Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem

Różnice punktowe pomiędzy poszczególnymi drużynami były bardzo małe i o końcowych wynikach decydowały pojedyncze punkty.

Uroczystego wręczenia pucharów dokonał Bogusław Waksmundzki wraz z panią dyrektor mgr Marią Kopeć.

Podczas podsumowania zawodów pożegnał się z ich uczestnikami, dokonując krótkiego podsumowania 7 lat istnienia MSM, składający urząd Komendanta MSM Radosław Jastrzębski, twórca Nowotarskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej, zamykając tym samym zawody.

Podziel się na:
 • Drukuj
 • PDF
 • email
 • Dodaj do ulubionych
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Flaker
 • Śledzik

2 komentarze

bb:

7 Lip 2010 o 15:01.

a o kpp zakopane zapomnieliśmy dzięki
Admin:
Przepraszam, zazwyczaj drużyny prosiły o podawanie tylko pierwszych trzech miejsc. Wpis zostanie zgodnie z prośbą uzupełniony.

bb:

7 Lip 2010 o 15:02.

czwarte miejsce to już sie nie liczy!
Admin:
Przepraszam, zazwyczaj drużyny prosiły o podawanie tylko pierwszych trzech miejsc. Wpis zostanie zgodnie z prośbą uzupełniony.

Zostaw komentarz

Dla członków MSM

Polecamy:

Współpracujemy z:

Nasi sponorzy


Wybrane zdjęcia

Statystyki

Licznik indywidualnych odwiedzin: 45731
Twój system operacyjny to:
Twoja przeglądarka to:
Twój numer IP to: 3.237.71.247