12 Październik 2010

Rok z Pierwszą Pomocą

Autor: KJ. Kategorie: Aktualnosci .

Maltańska Służba Medyczna – Oddział Nowy Targ
rozpoczyna nową miejską akcję szkoleniową pod hasłem:
„Rok z pierwszą pomocą”.
Akcji patronuje:
Burmistrz Miasta Nowy Targ Pan Marek Fryźlewicz.

Projekt jest realizowany za pomocą plakatów poruszających tematykę związaną z pierwszą pomocą. Każdego miesiąca będzie się ukazywał plakat z innym zagadnieniem z pierwszej pomocy. Plakaty będzie można spotkać w gablotach Urzędu Miasta, sklepach i punktach usługowych. Ponadto na stronie internetowej Maltańskiej Służby Medycznej – Oddział Nowy Targ będzie można przeczytać więcej o danym temacie.

Celem naszej akcji jest „oswojenie” ludzi z pierwszą pomocą przedmedyczną, gdyż na miejscu nagłego zachorowania, wypadku lub zatrucia jako pierwszy pomocy udziela świadek zdarzenia. Jest to najczęściej osoba bez wykształcenia medycznego. Chcemy, aby każdy obywatel naszego miasta miał możliwość poznania prostych, podstawowych zasad niesienia pomocy.

Hasło pierwszego plakatu cyklu związane jest z moralnymi i prawnymi aspektami udzielania pierwszej pomocy.

„Udziel pierwszej pomocy… Ty także możesz jej kiedyś potrzebować” – wychodzimy z założenia, że chęć i umiejętność udzielania pierwszej pomocy innym jest podobna do przewracania kostek domina – każda z nich popycha następną. Osoba, której kiedykolwiek udzielono pierwszej pomocy, będzie sama chciała się odwdzięczyć z dobrego serca w podobnej sytuacji.

Wielu ludzi przychodzi do nas na kursy pierwszej pomocy, gdyż kiedyś byli w sytuacji zagrożenia życia i pomagały im osoby „niemedyczne” – te które przypadkiem znalazły się na miejscu zdarzenia. Inne osoby z kolei chcą uczestniczyć w kursach, ponieważ kiedyś były w sytuacji, w której musiały udzielić pierwszej pomocy, a nie posiadały odpowiednich umiejętności.

Chęć pomocy bliźniemu powinna wynikać z dobroci serca oraz moralnego obowiązku, a nie z przepisów i rozporządzeń prawnych. Niestety rzeczywistość jest inna – w dobie „powszechnego zabiegania”, gdy większość z nas dba o własny interes, prawdziwe staje się hasło: „znieczulica społeczna”. Dlatego też każdy obywatel Polski jest prawnie zobowiązany przez ustawodawcę do udzielenia pierwszej pomocy człowiekowi, który jej potrzebuje. Obowiązek ten regulują przepisy Kodeksu Karnego – artykuł 162.

Maltańska Służba Medyczna przypomina:

KODEKS KARNY

Artykuł 162

§1 „Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

§2.” Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.”

Interpretując Kodeks Karny należy zwrócić uwagę na fakt, iż mamy obowiązek udzielić pomocy w każdej sytuacji, w której nie narażamy swojego życia, ani życia innych osób znajdujących się wokół nas, bądź będących pod naszą opieką, a także nie jest możliwa natychmiastowa pomoc ze strony np. Pogotowia Ratunkowego. Kodeks Karny nie zmusza nas także do wykonywania zaawansowanych czynności medycznych,  właściwych osobom z wykształceniem medycznym.

Artykuł 162 mówi tylko o sytuacji, w której konkretna osoba będąca na miejscu zdarzenia zaniecha udzielenia pierwszej pomocy.

Pamiętajmy, że podstawową pierwszą pomocą jest wezwanie odpowiednich służb ratunkowych i zadbanie o własne bezpieczeństwo – obowiązuje ona nas wszystkich!

Jak i kiedy wezwać specjalistyczną pomoc? Tego dowiedzą się Państwo z kolejnego plakatu…

Autorzy: Joanna Sięka i Tomasz Mozdyniewicz – instruktorzy Pierwszej Pomocy MSM

Podziel się na:
 • Drukuj
 • PDF
 • email
 • Dodaj do ulubionych
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Flaker
 • Śledzik

Zostaw komentarz

Dla członków MSM

Polecamy:

Współpracujemy z:

Nasi sponorzy


Wybrane zdjęcia

Statystyki

Licznik indywidualnych odwiedzin: 45731
Twój system operacyjny to:
Twoja przeglądarka to:
Twój numer IP to: 3.237.71.247